Start / Gör gott för Norrland / Norrmejerier-stipendiet / Tipsa oss om någon som gjort gott för Norrland

Tipsa oss om någon som gjort gott för Norrland

Norrmejerier-stipendiet fyller 25 år och det firar vi lite extra med att låta tre vinnare dela på 100 000 kr. Tipsa oss om vem eller vilka du tycker har gjort gott för Norrland och som borde belönas med Norrmejerier-stipendiet! Vi vill ha din ansökan senast 13 mars 2012. Enklast är att använda vårt ansökningsformulär nedan, där du även kan bifoga bilder, filmer eller annat som hjälper juryn att göra ett gott val.

Vem/vilka vill du tipsa om till Norrmejerier-stipendiet?*  

Inom vilket geografiskt område?


Tips på hur vi kan komma i kontakt med din kandidat


Hur har kandidaten gjort gott för Norrland? (Max 3000 tecken)


Bifoga en fil till din ansökan

Om du vill kan du bifoga något till ditt tips, såsom ett filmklipp, ett foto, en artikel eller t.ex. en längre motivering. Vill du skicka flera filer måste du packa ihop dem (zippa) till en fil (max 2MB). Döp gärna filen med namn, t.ex. AnnaAndersson.jpg

 
Uppladdning pågår...


Uppgifter om mig som lämnar tipset

Mitt namn*
 
Min e-postadress


Mitt telefonnummer


* Uppgifterna är obligatoriska och måste fyllas i 




 

Vem kan söka?

Vem kan söka?
Du kan söka för egen räkning eller föreslå någon. Du söker för en prestation av något slag, som har eller kommer att göra gott för regionen.

Vem kan ansöka?

Ansökningsregler

Vilka regler gäller för den som ansöker till Norrmejerier-stipendiet?

Till ansökningsreglerna

Om stipendiet

Om stipendiet
Sedan 1988 har Norrmejerier delat ut stipendier till eldsjälar i Norrbotten, Västerbotten och från och med 2011 inkluderades även Västernorrland.

Läs mer om Norrmejerier-stipendiet